Home / Ciekawe / Sous vide – najważniejsze informacje

Sous vide – najważniejsze informacje

Lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku przyniosły Francji – tej ojczyźnie wspaniałej kuchni – kolejną wybitną sztukę gotowania. O co tutaj chodziło? Otóż o metodę gotowania sous vide. Jak prezentuje się taka metoda? Jakie ma zalety? Jakie urządzenia do gotowania sous vide trzeba zakupić? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej…

Co to jest sous vide?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć o tym, co to jest w zasadzie sous vide. Otóż jest to gotowanie w próżni. Mówiąc dość krótko żywność pakuje się w specjalne próżniowe woreczki i w tych woreczkach gotuje w stałej temperaturze.

Co jednak trzeba podkreślić to fakt, że nie można tutaj łączyć w jednym woreczku ,a czasem i nawet w jednym garnku, różnego rodzaju potraw. Zasadniczo bowiem problem polega na tym, że każdy rodzaj potrawy ma inną temperaturę przygotowywania.

Jakie są zalety sous vide?

Jak prezentują się zalety tej metody? Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że każda potrawa gotowana tą metodą zyskuje nowy, niepowtarzalny smak. To jeszcze jednak nie wszystko. Trzeba bowiem także stanowczo podkreślić, że w zasadzie przyrządzane taką metodą warzywa czy mięsa albo inne rzeczy zachowują wszelkie swoje wartości odżywcze.

Generalnie także nie ma tu żadnego smażenia ani innych metod, które wymagają dodania tłuszczu itp. Warto także podkreślić, że zasadniczo to wystarczy jak urządzenia do gotowania sous vide będą nastawione na dość niską temperaturę. Nawet mięso da się dość łatwo przygotować tą metodą w niskiej temperaturze.

Jakie urządzenia do gotowania sous vide są potrzebne?

No dobrze- widać zatem ,że zdecydowanie warto jest zainwestować w takie urządzenia do sos vide. Tylko jak one dokładniej będą się przedstawiać? Jakie to będą urządzenia? Przede wszystkim trzeba zainwestować w urządzenie pozwalające próżniowo zapakować daną rzecz. Urządzenie to określane jest jako zgrzewarka do folii.

Następnie trzeba zainwestować jeszcze w coś, w czym będziemy mogli gotować próżniowo. Zasadniczo najważniejsze jest tutaj utrzymanie stałej temperatury. w najprostszej wersji można uzyskać to dzięki cyrkulatorom do zwykłych garnków. Dalej można także zainwestować w specjalne garnki do sous vide. Najbardziej zaawansowanym sprzętem są tzw. wanienki.

Urządzenia sous vide znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl

Check Also

Zalety oprogramowania do inwentaryzacji środków trwałych

Każdy choć raz ręcznie przeprowadził coroczną inwentaryzację. Po pierwszym kontakcie z oprogramowaniem do inwentaryzacji środków …