Home / Dom i Wnętrze / Na co zwracać uwagę wybierając buty sportowe?

Na co zwracać uwagę wybierając buty sportowe?

Buty rowerowe bardzo się od siebie różnią. Ich wybór jest szeroki, więc kolarze mają z czego wybierać. Koniecznie, więc powinni oni wiedzieć na co zwracać uwagę, by dokonać prawidłowego wyboru. Co jest najważniejsze?

Styl jazdy

Buty rowerowe dzielą się na sportowe oraz te przeznaczone do jazdy terenowej. Są one bardzo do siebie podobne, ale jednak różnią się. W związku z tym trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki typ kolarstwa uprawiasz.

Różnica pomiędzy tymi butami kryje się w ich wadze. Buty do jazdy terenowej są ciężkie. Przypominają zabudowane buty trekkingowe, ale nie sięgają wyżej niż do kostki. Można w nich też spacerować, co jest dość wyjątkowe jak na buty rowerowe.

Buty szosowe mają płaską i bardzo sztywną podeszwę. Ciężko się w nich chodzi, ale są lekkie. Najlżejszy model waży mniej niż pół kilograma. Mają gładką powierzchnię podeszwy, co odróżnia je od butów MTB, które są przystosowane do jazdy poza asfaltem. Te ostatnie mają podeszwę silnie ząbkowaną i żebrowaną. Dzięki temu dobrze leżą na pedale i utrzymują go na miejscu.

SPD

Buty rowerowe spd różnią się od innych butów tym, że mają specjalny rodzaj mocowania, który umożliwia łączenie ich z pedałami. Wiele butów, które mają spd mają też możliwość zasłonięcia adaptera przy pomocy gumowej zaślepki. Dzięki temu w butach można względnie wygodnie chodzić.

Buty rowerowe spd używa się w komplecie z pedałami posiadające drugą część mocowania. Jest ono umiejscowione na wysokości śródstopia. Dzięki temu mocno i stabilnie utrzymuje stopę na pedale i nie pozwala jej na przesuwanie się lub ślizganie po powierzchni pedałów.

Jak działa spd? To bardzo proste. Na pedałach znajdują się małe trzpienie, które łączą się z gniazdem umieszczonym w podeszwie buta. Mechanizm jest niezwykle prosty i zdecydowanie podnosi komfort kolarza, który podchodzi do swojego hobby w sposób profesjonalny.

Twardość podeszwy

Buty rowerowe powinny mieć twardą i sztywną podeszwę. Co ważne, różne buty charakteryzują się różną twardością. Niektóre marki określają ją przy pomocy skali. Przykładowo Shimmano podaje twardość podeszwy swoich produktów w skali od 1 do 12. Najmniej twarda to 1, najbardziej to 12.

W sztywnych podeszwach bardzo ciężko się chodzi. Jeśli, więc chcesz mieć buty, w których możesz nie tylko jeździć na rowerze, ale też spacerować to powinieneś wybierać buty o mniej sztywnej podeszwie. Jeśli jednak zależy Ci na dobrych wynikach, a buty rowerowe rezerwujesz wyłącznie do jazdy na rowerze to możesz też postawić na twardsze podeszwy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70.

Check Also

Ekologia w luksusie: Zrównoważone ekskluzywne meble ogrodowe

Ekologia w luksusie: Zrównoważone ekskluzywne meble ogrodowe Luksus nie musi oznaczać konsumpcjonizmu. W dzisiejszych czasach …