Trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez konstrukcji żelbetowych. Słupy, stropy, ławy fundamentowe, balkony – wszędzie tu, ale nie tylko, sprawdza się technologia łączenia betonu ze stalą. Ciężkie, lecz bardzo odporne i trwałe elementy umożliwiają szybkie tempo budowania.
Jak powstała konstrukcja żelbetowa?
Pierwsza konstrukcja żelbetowa miała kształt…doniczki. Nie, to nie żart. Francuski ogrodnik zrobił metalowy kosz do ogrodu, lecz ten wymknął mu się z rąk i wpadł prosto do przygotowanej zaprawy betonowej. Cudaczna doniczka okazała się bardzo trwała na działanie mrozu, co sprytny Joseph Monier wykorzystał. Dziś konstrukcje żelbetowe mają różne kształty, formowane są według potrzeb w fabrykach lub na miejscu budowy. W przypadku elementów dużych, długich czy mało poręcznych do przewożenia stosuje się raczej ten drugi sposób. W pierwszej kolejności ustawia się szalunki (drewniane lub płytowe), następnie przygotowuje się zbrojenie (oczyszcza z rdzy i innych nalotów) i montuje w formie. Kolejnym etapem jest ułożenie betonu, a następnie jego zagęszczenie oraz pielęgnacja w taki sposób, aby uzyskał on odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Etapem końcowym jest usunięcie szalunków.
Jaki beton stosuje się w konstrukcjach żelbetowych?
Beton to kruchy materiał o bardzo dobrej odporności na naprężenia ściskające, na korozję, wodę, ogień. Choć wydaje się, że przygotowanie betonu jest prostą sprawą, w przypadku konstrukcji żelbetowych należy pamiętać o tym, by beton spełniał wymogi projektowe, a więc pochodził od sprawdzonych dostawców oraz był odpowiednio przygotowany.
Jaką stal stosuje się w konstrukcjach żelbetowych?
Do zbrojenia zazwyczaj używa się stali konstrukcyjnej ogólnego przeznaczenia, czyli najbardziej znanych i stosowanych stopów żelaza z węglem, w których zawartość drugiego pierwiastka nie przekracza 2%. Właściwości stali można zmienić np. bardziej plastyczną stal uzyskuje się poprzez dodanie innych pierwiastków. Zbrojenie może mieć różne kształty – mogą to być liny, pręty, siatka czy wkładka. Dobór kształtu zbrojenia, wielkości i rozstawu musi być zgodna z projektem. Przed umieszczeniem w szalunkach zbrojenie powinno być oczyszczone z rdzy, farb czy innych zabrudzeń.
Beton chroni stal przed ogniem, korozją i siłami ściskającymi, z kolei stal chroni beton przed naprężeniami rozciągającymi. Współpraca dwóch materiałów jest idealna i poza wszelką konkurencją. Konstrukcje żelbetowe, oprócz dużej wagi, nie posiadają w zasadzie większych istotnych wad.
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.