Home / Dom i Wnętrze / Wybór dobrych okien dla domu

Wybór dobrych okien dla domu

Stolarka okienna nie należy do najtańszych. Wszystko dlatego, że kupujemy ją raz lub tylko dwa razy w życiu. Warto wybierać produkty wartościowe, które długo wytrzymają w naszych domach i spowodują m.in. obniżenie w przyszłości rachunków za prąd.

Oszczędność energetyczna dobrych okien

Decydując się na okna od Internorm z Katowic warto dowiedzieć się w pierwszej kolejności czym tak naprawdę jest oszczędność energetyczna przeszkleń. Współczynnik przenikania ciepła określany jako W/m2 *K, to ilość ciepła traconego przez metr kwadra-owy okna w ustalonych warunkach, gdy różnica między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1 ºK (1 ºC). Im niższy Uw wyrażony w W/m2 *, tym większa pewność, że okno będzie dobrze chronić nas przed stratami ciepła. Przykładowo dla budynków, które powstały po 1 stycznia 2009 roku Uw ≤ 1,7 W/m2 *K. Wydawać by się mogło, że jest to wiedza ciężka do przyswojenia. Tak nie jest. Wystarczy wiedzieć na jakie wartości należy zwracać uwagę podczas zakupu okien a ich wybór będzie łatwiejszy.

Siły operacyjne

Bardzo mało mówi się o siłach operacyjnych okien. Chodzi tutaj o możliwości klamki jaka jest zastosowana w oknach Internorm z Katowic. Siły operacyjne potrzebne są nam do tego aby móc kręcić klamką w jedną oraz druga stronę. Norma PN-EN 14351-1:2006 określiła dwie takie klasy. Pierwsza z nich ustala, że siły operacyjne powinny wynosić 100 N (około 10 kg). Duga klasa określa tą wartość jako 30 N (około 3 kg). Zdecydowanie lepsze są okna, które należą w tym przypadku do drugiej klasy sił. 

Check Also

Ekologia w luksusie: Zrównoważone ekskluzywne meble ogrodowe

Ekologia w luksusie: Zrównoważone ekskluzywne meble ogrodowe Luksus nie musi oznaczać konsumpcjonizmu. W dzisiejszych czasach …