Home / Dom i Wnętrze / Pielęgnacja roślin typu bonsai w Twoim ogrodzie
Garten Paus & Zweil, Frühling, Obstbaumwiese, Liegestuhl, Staudeninseln, Rasenweg, Blumenzwiebeln, Tulpen (Purple Dream, Ballade, Spring Green, Hotpants, Menton, Apricot Fox, Hemisphaere Fontainebleau) Buchsbaumkugeln

Pielęgnacja roślin typu bonsai w Twoim ogrodzie

Sztuka tworzenia drzewek bonsai to piękne, choć dosyć czasochłonne hobby. Niewiele osób wie, że takie rośliny możemy z powodzeniem hodować nie tylko w naszych domach, ale i w ogrodach, na balkonach, tarasach i działkach. Bardzo ważne jest tylko przestrzeganie kilku zasad. Jakich? Wyjaśnimy to w poniższym artykule.

Dobranie odpowiedniego gatunku drzewka

Jeśli planujemy hodować drzewko bonsai w naszym domu, wtedy idealnie sprawdzą się różnego rodzaju egzotyczne rośliny. A co, jeśli marzymy o takiej ozdobie w naszym ogrodzie? Na pewno lubiące ciepło drzewa nie nadadzą się do hodowania w naszym klimacie. Niewiele osób jednak wie, że nasze rodzime drzewka będą idealne, by założyć hodowlę bonsai. Do przycięcia w japoński sposób będą dobre np. drzewa owocowe, takie jak jabłoń, ale też klony (szczególnie przepiękny klon palmowy), wiązy, czy buki. Wyjątkowo pięknie będą wyglądać też drzewa iglaste, takie jak tuja, cyprys, jałowiec czy sosna bonsai. To właśnie sosna bonsai jest wyjątkowo wdzięcznym drzewkiem do hodowania. Wygląda wyjątkowo, łatwo się formuje i przycina, jest też wyjątkowo wytrzymała. Warto zastanowić się nad kupnem jednego z tych wyjątkowych gatunków.

Odpowiednie przycinanie drzewka bonsai

Sztuka hodowania drzewek bonsai polega tak naprawdę na odpowiednim ich przycinaniu. Ważne są dwa rodzaje przycinania roślin. Pierwszym z nich jest formowanie – mocne cięcie, gdzie pozbywamy się większości gałęzi, pozostawiając gruby konar. Drzewo na tym etapie nie wygląda zbyt spektakularnie. Wystarczy jednak poczekać, by uzyskać spektakularne, piękne efekty. Cięcie takie wykonuje się późną zimą lub na początku wiosny, gdy rośliny są jeszcze w okresie spoczynku. Drugim cięciem drzewek bonsai jest cięcie pielęgnacyjne. Przycinając pojedyncze gałęzie, nadajemy odpowiedni kształt naszej roślinie. Cięcie to możemy wykonywać przez cały okres wegetacyjny.

Odpowiednia pielęgnacja drzewek bonsai

Poza regularnym i odpowiednim przycinaniem drzewek, takich jak sosny bonsai, istnieje też kilka innych ważnych zasad pielęgnacji tych roślin. Bardzo ważne jest ich podlewanie. Należy zadbać o to, by ziemia, w której znajdują się rośliny, była zawsze wilgotna. W zależności od tego, jaki gatunek drzewa wybierzemy, warto zaopatrzyć się też w odpowiedni nawóz do roślin. Na rynku ogrodniczym znajdziemy specjalistyczne maści, którymi możemy smarować rany po przyciętych gałęziach.

Jak widać, pielęgnacja drzewek bonsai w naszym ogrodzie nie musi być wcale trudna czy uciążliwa. Musimy jednak przeznaczyć na nią trochę czasu, a przede wszystkim robić to w sposób systematyczny i regularny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

Check Also

Jaki stół tarasowy rozsuwany wybrać?

Jak zaprojektować funkcjonalną przestrzeń wypoczynkową blisko domu, by pozwalała ona na korzystanie z uroków lata, …