Wiele turystycznych miast jako jedną z atrakcji oferuje zwiedzanie podziemnych tras. Najczęściej jednak są to wyłącznie korytarze, które miały służyć do ewentualnej ucieczki ludności z miasta lub ukrycia cennych rzeczy. Prawdziwą perełką historyczną są natomiast zachowane w całości aglomeracje. Turcja wiedzie prym w tej kategorii, ponieważ dotychczas odkryto na jej terenie ponad 40 podziemnych miast. W poniższym artykule zostaną przedstawione 3 największe z nich. Oto one.
Kaymakli
To podziemne miasto, zwane również Enegup zostało po raz pierwszy udostępnione dla turystów w 1964 roku. Obecnie jest ono nadal użytkowane przez lokalną ludność jako piwnice, a nawet jako przestrzeń mieszkalna. Solidna konstrukcja tego miasta składa się, aż z ośmiu pięter, z czego jedynie połowa jest obecnie udostępniona dla zwiedzających.
Archeolodzy szacują, że Kaymakli zostało zbudowane przed 2000 r. p.n.e. Jednak nie zachowało ono pierwotnego wyglądu i rozmieszczenia, ponieważ było rozbudowywane przez kolejne zamieszkujące je cywilizacje. Mnogość znajdujących się tam pomieszczeń ich układ, a także możliwość wentylacji sprawiają, że ich zwiedzanie wywołuje ogromne wrażenie na turystach.
Özkonak
Ten zabytek został odkryty zupełnie przypadkowo przez tureckiego rolnika w 1972 roku. Archeolodzy szacują, że miasto to musiało powstać w czasach starożytnych. Wskazują na to zastosowane w nich technologie takie jak możliwość komunikowania się dwóch sąsiadujących ze sobą poziomów, a także otwory służące do wlewania gorącego oleju. Podziemne miasto składa się, aż z 10 poziomów, niestety tylko cztery z nich zostały udostępnione do zwiedzania.
Özkonak nie jest tak rozsławione, jak inne podziemne miasta, które są oblegane przez turystów.
Derinkuyu
To przypadkowo odkryte podziemne miasto zostało najprawdopodobniej zbudowane około VIII wieku p.n.e. Innowacyjna technologia sprawiała, że Derinkuyu bardzo dobrze spełniało się w roli fortecy. Miasto było wyposażone nie tylko w szyby wentylacyjne, ale również w dostęp do świeżej wody. Archeolodzy odkryli w nim wiele różnorodnych pomieszczeń to jest stajnie, magazyny, winiarnie, świątynie, a także imponującą liczbę wejść, bo aż 600.
Do tej pory było ono uznawane za jedno z największych wśród podziemnych miasto. Obecnie jednak trwają badania nad kolejną perełką archeologiczną, jaką jest Matiate. Tak bowiem naukowcy nazwali niedawno odnalezione miasto w południowo-wschodniej Turcji.
Podziemne miasta to prawdziwe perełki na mapie Turcji. Przebywając w okolicach Kapadocji nie sposób odmówić sobie ich zwiedzania.