Domy szkieletowe, prefabrykowane, drewniane, kanadyjskie – tyle nazw dla określenia budynków tworzonych w technologii szkieletowej. Tego rodzaju konstrukcje budowlane dają ogromne możliwości inwestorom. Czy w polskiej rzeczywistości ta wymagająca technologia budowlana ma szansę na sukces?
Domy szkieletowe – rodzaje
Domy szkieletowe tworzone są z drewna. Nie oznacza to jednak faktu, że tych konstrukcji nie dzieli się na kilka grup. Chodzi tutaj dokładnie o to jak dokładnie będzie wykonany cały szkielet. I tak mamy do czynienia ze szkieletem stalowym, który ma do 6 metrów szerokości oraz do 9 metrów długości. Ciekawą propozycją są domy z keramzytobetonu. Są one bardzo szybkie w montażu oraz mają bardzo dobrą izolację termiczną. Wiele osób doskonale zna domy drewniane z bali, które zachwycają swoim wyglądem, w szczególności na terenach górzystych. Kanadyjczyki to również jedna z grup takich domów wyróżniających się m.in. szybkim czasem powstania.
Domy z prefabrykatów małowymiarowych
Domy szkieletowe mogą być również tworzone z prefabrykatów małowymiarowych będącymi bardzo ciekawą propozycją dla inwestorów. Stan surowy takich budynków stawiany jest w bardzo szybkim czasie. Do wykonania takich budynków używa się: paneli PCW tworzących szalunek tracony, płyt zrębkowo cementowych mających grubość 19 cm przeznaczonych na ściany zewnętrzne i paneli styropianowych posiadających dodatkowe zbrojenie zapewniające sztywność konstrukcji nośnej. Prefabrykaty małowymiarowe nie przekraczają wielkością jednej kondygnacji budynku drewnianego.