Home / Ciekawe / Jak zacząć swoją przygodę ze skitouringiem?

Jak zacząć swoją przygodę ze skitouringiem?

Zatłoczone stoki narciarskie, zamiast sprawiać radość narciarzom, mogą obrzydzić ten rodzaj aktywności. Mnóstwo ludzi dookoła, hałas i kolejki do wyciągów to tylko namiastka tego, co dzieje się w sezonie na specjalnie przygotowanych stokach. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się skitouring.

Co to jest skitour?

Są to górskie wycieczki narciarskie z dala od przygotowanych stoków, wyciągów i zatłoczonych tras. Skitouring to połączenie narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz wysokogórskiej turystyki. Nie jest to jednak aktywność dla wszystkich, ponieważ wymaga sporych umiejętności poruszania się w trudnych warunkach śniegowych.

Zanim zacznie się kompletować sprzęt, warto zapisać się na szkolenie skitourowe pod okiem doświadczonego instruktora. Jest to sport ekstremalny, wobec czego nie powinno się ot tak po prostu zaczynać swojej przygody bez wcześniejszego przygotowania. W tej aktywności trzeba bardzo dobrze umieć panować nad nartami.

Szkolenia skitourowe

Można zapisać się na szkolenia zarówno krótkie – jednodniowe czy weekendowe, jak i kilkudniowe obozy. Zaletami takich szkoleń jest udostępnienie profesjonalnego sprzętu, niezbędnego do uprawiania tego sportu, czyli butów, nart, wiązań, fok i kijków. Wśród pracowników takich szkół oprócz instruktorów, znajdują się także ratownicy i przewodnicy, którzy służą pomocą podczas szkolenia.

W trakcie jego trwania uczestnicy poznają techniki podejścia oraz zjazdu, a także pokonywania stromych zboczy. Ponadto uczą się tego, jak przygotowywać ekwipunek oraz jak zakładać, zdejmować i przechowywać foki. Dodatkowo poznają najważniejsze zasady, jakie obowiązują w górach. W przypadku dłuższych szkoleń prowadzone są również ćwiczenia lawinowe.

Kompletowanie niezbędnego sprzętu

Skitouring wymaga odpowiedniego wyposażenia, które różni się od tego niezbędnego do uprawiania klasycznego narciarstwa alpejskiego. Jednym z najważniejszych elementów są specjalne buty skitourowe, które muszą być dobrze dopasowane do stóp. W drugiej kolejności należy wyposażyć się w odpowiednie narty, które są lżejsze i bardziej miękkie niż tradycyjne.

Istotnym elementem wyposażenia są wiązania skitourowe, które występują w dwóch rodzajach – klasyczne szynowe oraz TLT. Pierwsze z nich doskonale sprawdzają się do długich wycieczek, zaś drugie zapewniają redukcję wagi. Oprócz tego trzeba zakupić specjalne kijki z regulacją długości, kask i zestaw lawinowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

Check Also

Zalety oprogramowania do inwentaryzacji środków trwałych

Każdy choć raz ręcznie przeprowadził coroczną inwentaryzację. Po pierwszym kontakcie z oprogramowaniem do inwentaryzacji środków …