Home / Ciekawe / Księgowość – samodzielnie czy z pomocą biura rachunkowego?
Rozliczenia księgowe w Biurze Rachunkowym B&N

Księgowość – samodzielnie czy z pomocą biura rachunkowego?

Prowadzenie księgowości i rozliczanie się z urzędem skarbowym to obowiązek każdej, nawet najmniejszej firmy. Tymczasem właściciele małych firm często stają przed trudnym wyborem, jakim jest prowadzenie spraw księgowych we własnym zakresie z pomocą specjalistycznych programów komputerowych czy powierzenie tego zadania biuru rachunkowemu. Sprawdzamy, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla przedsiębiorców.

Księgowość – trudny obowiązek

Na początku warto zdać sobie sprawę z faktu, iż prowadzenie księgowości jest trudne i pracochłonne. I choć ustawodawca przewidział cały szereg uproszczeń dla małych firm, w praktyce prowadzenie rozliczeń przez osoby nie mające wcześniej kontaktu ze światem księgowości, finansów i podatków może okazać się trudne. Księgowości można co prawda nauczyć się we własnym zakresie, jednak jej prowadzenie wymaga ciągłego doszkalania się i poszukiwania rozwiązań. Jest to szczególnie istotne, gdy działalność stale się rozwija, nawiązujemy współpracę z nowymi kontrahentami czy chcemy sięgnąć po kolejne źródła finansowania działalności gospodarczej. Dodatkowo przepisy prawne zmieniają się bardzo dynamicznie, a nadążanie za nimi wymaga dużego zaangażowania w temat. Zastanawiasz się co wchodzi w zakres obowiązków biura rachunkowego? Pod linkiem możesz sprawdzić, co zawiera oferta biura księgowego B&N, które znajduje się w Bydgoszczy na ulicy Chodkiewicza 17. W razie jakichkolwiek pytań co do oferty możesz skontaktować się z biurem pod numerem 517 459 020.

Samodzielne księgowanie – jak to wygląda?

Większość przedsiębiorców korzysta z gotowych programów do prowadzenia księgowości dla małych firm. Ich twórcy przekonują, że wystarczy kilka kliknięć, a faktury będą zaksięgowane, natomiast deklaracje podatkowe gotowe do wysłania do urzędu skarbowego. Dodatkowo sam abonament miesięczny zwykle nie przekracza 100 zł, co wydaje się być bardzo korzystne dla przedsiębiorcy. Problem polega jednak na tym, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z programem, który nie jest narzędziem idealnym i który wymaga sprawdzenia. Aby zaś dokonać sprawdzenia obliczeń dokonanych przez program, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności księgowe. Wiele bowiem błędów bierze się stąd, że przedsiębiorca nie sprawdził tego, co wysłał do urzędu, natomiast program dokonał błędnych obliczeń. Niemniej jednak w przypadku kontroli podatkowej nie można powołać się na wadliwie działający program księgowy. Jest to bowiem narzędzie pracy, a nie środek sam w sobie do prowadzenia księgowości i rozliczeń podatkowych. Choć wydaje się być idealnym, bo przede wszystkim tanim rozwiązaniem, w praktyce samodzielne prowadzenie księgowości może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Księgowość w firmie prowadzona przez Biuro Rachunkowe B&N

Współpraca z biurem rachunkowym

W każdym biurze rachunkowym pracują wykwalifikowani księgowi, którym warto powierzyć wszelkie sprawy finansowo-księgowo-podatkowe. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje pewność, że rozliczenia prowadzone są w sposób prawidłowy, a on sam może zająć się prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie tylko księgowości. Jak to wygląda w praktyce? Większość biur rachunkowych wyznacza konkretnego pracownika do obsługi danej firmy. Dlatego też przedsiębiorca uzyskuje wsparcie i pomoc w razie potrzeby, a dodatkowo może skontaktować się z księgowym w godzinach pracy biura rachunkowego. Zwykle usługi księgowe obejmują prowadzenie spraw czysto księgowych oraz składanie deklaracji podatkowych. Dodatkowo biuro może przygotować sprawozdanie finansowe, deklaracje GUS czy innego rodzaju raporty. Pracownicy biura rachunkowego są na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata finansów i księgowości, zatem poinformują nas o zmianach dotyczących naszej firmy, a także podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązania. Kolejną zaletą korzystania z usług biura rachunkowego jest fakt, że biuro będzie zajmować się również kadrami i płacami Twojej firmy. Na stronie https://centrumrachunkowe.bydgoszcz.pl/kadry-i-place/ znajdziesz szczegóły tej oferty.

Co się opłaca?

Kosztem współpracy z biurem rachunkowym dla przedsiębiorcy jest faktura, którą ten musi co miesiąc opłacać. Ceny usług księgowych są różne i zależą głównie od zakresu czynności, jakie księgowy musi wykonać rozliczając daną firmę. Najmniejsze podmioty mogą liczyć na naprawdę niskie ceny, które oscylują w okolicach nawet 100 zł miesięcznie netto. Co to oznacza? Za profesjonalną pomoc księgowego zapłacimy podobnie (lub niewiele więcej), jak za licencję dobrego programu do prowadzenia księgowości samodzielnie. Przy czym współpracując z biurem rachunkowym oszczędzamy sporo czasu i nerwów, których wymaga prowadzenie rachunkowości oraz wszelkich rozliczeń z urzędami skarbowymi.

 

Check Also

Zalety oprogramowania do inwentaryzacji środków trwałych

Każdy choć raz ręcznie przeprowadził coroczną inwentaryzację. Po pierwszym kontakcie z oprogramowaniem do inwentaryzacji środków …

portal.org zobacz hesterbeergals.com