Zmiana pracy jest dzisiaj znacznie łatwiejsza niż dekadę temu – zmienił się zarówno rynek pracy, jak i nasza mentalność. Osoby młodsze nie przywiązują się nadmiernie do dotychczasowego miejsca pracy wiedząc, jak wiele możliwości niesie za sobą zmiana pracodawcy. Czy wyjazd za granicę do pracy to również okazja na rozpoczęcie lepszego życia?
Dlaczego praca za granicą jest dla nas dalej atrakcyjna?
Jeszcze kilka lat temu praca poza granicami Polski kojarzona była przede wszystkim z zarabianiem na plantacjach, zbiorach, z pracami sezonowymi. Dzisiaj to myślenie się zmienia, gdyż za zachodnią granicą coraz częściej poszukiwani są konkurencyjni pracownicy z konkretnych branż, nierzadko również specjaliści. Polacy chętnie podejmują to wyzwanie: do pracy do Niemiec wyjeżdżają przede wszystkim inżynierowie z branż automotiv, ale również elektrotechnicy, osoby wyspecjalizowane w naprawach sprzętu. Wśród najchętniej wymienianych pracodawców wymienia się bez wątpienia duże korporacje – zapewniają one nie tylko stabilne zatrudnienie na etat, ale i wiele dodatków i benefitów. Pracownicy mogą korzystać z kursów językowych, organizowanych przez pracodawcę. Atutem są liczne szkolenia i kursy pozwalające na stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
O czym pamiętać pracując w Niemczech?
Wśród podstawowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem osoby emigrującej do Niemiec do pracy jest zabezpieczenie siebie i swoich bliskich poprzez wynajem miejsca do mieszkania oraz zapewnienie opieki zdrowotnej. Druga kwestia to sprawy podatkowe – wiele osób zastanawia się, jak rozliczyć PIT z Niemiec? Rozliczenie podatkowe jest naszym obowiązkiem – współcześnie niemieckie urzędy pozwalają na wysłanie rozliczenia drogą internetową, co znacznie ułatwia cały proces. Jeśli zależy nam na zwrocie podatku w Polsce konieczne będzie rozliczenie się zarówno w Niemczech, jak i w Polsce oraz załączenie odpowiednich dokumentów potwierdzających zatrudnienie i dochody.