Praca za granicą to szansa na wyższe zarobki, ale również na poprawienie naszego komfortu życia – mówią rekruterzy oraz specjaliści z działów zarządzania zasobami ludzkimi. Nie ma wątpliwości, że często analogiczne stanowiska są lepiej płatne… właśnie za granicą! Jak przygotować się do emigracji zarobkowej? Czy obranie kierunku na Niemcy to dobry pomysł?
W poszukiwaniu dobrego stanowiska pracy
Podstawą do emigracji zarobkowej jest oczywiście znalezienie odpowiedniej firmy i pomyślne przejście rekrutacji. Współcześnie nie musimy osobiście stawiać się na rozmowach rekrutacyjnych – zamiast tego rozmowy prowadzone są przy pomocy komputera i kamer. To znacząco ułatwia sam proces, jak i poznanie kandydata.
Kiedy pomyślnie przejdziemy rekrutację konieczne jest stopniowe organizowanie życia za granicą. Podstawą jest oczywiście mieszkanie – wiele dużych firm proponuje swoim nowym pracownikom zza granicy możliwość skorzystania z mieszkań służbowych przez określony czas, do momentu zaaklimatyzowania się. Inne istotne kwestie to ubezpieczenie zdrowotne, ale również założenie konta w banku.
Mieszkanie i życie za granicą – jak je zorganizować?
Osoby decydujące się na pozostawienie rodziny w kraju i emigrację zarobkową mogą wspierać swoich bliskich poprzez liczne dodatki socjalne. Kindergeld w Niemczech to doskonały przykład takiego świadczenia. Kindergeld przysługuje na każde dziecko osoby zatrudnionej legalnie na terenie Niemiec i posiadającej nieograniczony obowiązek podatkowy. Kindergeld przyznawane jest na każde dziecko do 18 roku życia oraz na dzieci do 24 roku życia, które kontynuują naukę. Kindergeld pozwala na podniesienie warunków bytowych dzieci, środki te mogą być przeznaczone na ubrania, pomoce szkolne czy zajęcia pozaszkolne.