Home / Dom i Wnętrze / Wnętrze z charakterem

Wnętrze z charakterem

 

Lampy, poduszki, obrazki czy wazony to elementy dekoracyjne, które są często wykorzystywane w domach i mieszkaniach, jako dodatki nadające odpowiedni klimat i charakter wnętrza. W ostatnich czasach, oprócz tych wspomnianych wyżej produktów, modne stały się rośliny, które komponują się z całą stylistyką domu czy danego mieszkania. Nie chodzi tu jednak o zwykłe kwiaty, ale starannie dobrane okazy kolekcjonerskie.

Jakie rośliny można wykorzystać?

W celu nadania odpowiedniego stylu wnętrza warto wykorzystywać nietypowe rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie dekoracja za pomocą drzewek bonsai. Ta sztuka to przede wszystkim tworzenie kompozycji z roślin, które odpowiednio pielęgnowane są pomniejszoną kopią drzew, które rosną naturalnie w środowisku.

Bonsai są umieszczane w płaskich, eleganckich donicach, wraz z innymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak ozdobne kamienie czy mchy. Wszystko powinno łączyć się w harmonijną całość, która wygląda estetycznie i przyciąga wzrok każdego gościa.

Gotowe czy hodowane własnoręcznie?

Bonsai to sztuka sama w sobie. Wiele osób docenia ją za możliwość obcowania z naturą oraz spektakularne efekty, jakie można uzyskać przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji.Przygodę z bonsai można zacząć na kilka sposobów. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup gotowego drzewka. Jest to jednak bardzo duży wydatek. Ceny bonsai zaczynają się od kilkuset złotych, a mogą dochodzić do kilku tysięcy. Jest to więc rozwiązanie szybkie, ale dość kosztowne.

Kolejna możliwość to zakup sadzonki lub zestawu do bonsai. Tutaj ceny są znacznie niższe i łagodniejsze dla portfela. Jest to jednak opcja dla osób bardzo cierpliwych, ponieważ dojście do odpowiedniego kształtu może zająć lata. Sama uprawa bonsai nie jest zbyt skomplikowana, wymaga jednak podstawowej wiedzy o pielęgnacji.

O czym pamiętać?

Teoretycznie bonsai można stworzyć z każdego drzewa czy krzewu, również bardzo egzotycznego. Doświadczeni hodowcy polecają jednak do uprawy drzewa długowieczne, takie jak dąb, cis, sosna, świerk czy jałowiec. Dobór właściwej rośliny zapewni przede wszystkim odpowiedni efekt.

Bonsai można uprawiać w mieszkaniach, ale również na balkonach czy w ogrodach. Wymaga odpowiedniego stanowiska oraz właściwego podlewania i nawożenia. W sezonie wiosenno-letnim podlewać należy minimum raz dziennie. Zimą wystarczy kilka razy w tygodniu, tak by nie dopuścić do przesuszenia podłoża.

Do nawożenia należy stosować preparaty, przeznaczone specjalnie do tego typu krzewów i drzew.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/bonsai-pinus-nigra-nigra-sosna-czarna.html.

Check Also

Ekologia w luksusie: Zrównoważone ekskluzywne meble ogrodowe

Ekologia w luksusie: Zrównoważone ekskluzywne meble ogrodowe Luksus nie musi oznaczać konsumpcjonizmu. W dzisiejszych czasach …